Każdy z nas się poci i jest to jak najbardziej normalne. Jest to proces fizjologiczny niezbędny do zachowania zdrowia. Pocenie chroni tez nasz organizm przed przegrzaniem. Tylko że u jednych skóra jest sucha nawet gdy jest gorąco a u drugich wilgotna nawet w chłodne dni. Dzieje się tak ponieważ potliwość to sprawa indywidualna. Każdy z nas ma inną ilość gruczołów potowych oraz ich aktywność też jest różna. Pot wydzielany jest wydzielany non stop choć raczej tego nie odczuwamy. Szczuje się że wydzielany go kilkaset mililitrów na dobę. Gdy sytuacja tego wymaga np. jest gorąco to gruczoły potowe dostają sygnał od układu nerwowego do zwiększenia aktywności. W takiej sytuacji pot może wręcza zalewać nam ciało. W takiej sytuacji ciało jest chronione przed przegrzanie a. Jednak co gdy tak jest mimo tego że wcale nie przebywamy w wysokiej temperaturze?

Ciało może też wilgotnieć na skutek zmian hormonalnych. Dlatego pocimy się też w chwilach strachu czy silnego napięcia nerwowego. Ale są też takie osoby które pocą się obficie nawet pod wpływem delikatnych bodźców emocjonalnych. Mają one nad aktywne gruczoły których odpowiedź jest nie proporcjonalna do zaistniałej sytuacji. Gdy pocimy się umiarkowanie to wystarczy nam tylko mydło by poczuć się komfortowo. Jeśli do tego dodamy dezodorant to już będziemy mieli wszystko czego potrzebujemy. Ale inaczej wygląda sytuacja u osób które się pocą bardzo silnie. Tu przydadzą się silnie działające antyperspiranty, takie z apteki z chlorem glinu. Są takie które stosujemy nie tylko na stopy czy pachy ale także na twarz. W większości przypadków dają one dobre efekty pod warunkiem że są właściwie stosowane. Najlepiej stosować je na idealnie suchą i czystą skórę na noc. Wtedy bowiem gruczoły potowe są mniej aktywne. Najpierw stosuje się je co wieczór potem tyko raz lub dwa tygodniowo. Przy problemach z nadmiernym poceniem się stóp pomogą zasypki i wsypywanie do skarpet kwasu bornego. Można tez kilka razy na tydzień przygotować sobie kąpiele z korą dębu, brzozy. Z potem można też walczyć od środka poprzez zażywanie środków ziołowych. Część naszego społeczeństwa cierpi też na idiopatyczną potliwość wynika ona z nad aktywności gruczołów potowych, jej leczeniem zajmują się dermatolodzy.

Wrastające paznokcie


PaznokcieDokuczają nam szczególnie przy chodzeniu. Do wrastania paznokcia dochodzi wtedy, gdy boczna płytka podwija się pod tak zwany wał paznokciowy, następnie rośnie i podrażnia skórę.

Więcej…

Piękno z witamin


Jest 13 podstawowych witamin, jednak lista ta jest sukcesywnie powiększana, przez naukowców, którzy odkrywają nowe ich odmiany. To dzięki niej nasza skóra jest jędrna i elastyczna.

Więcej…

Domowe sposoby na suchą skórę


Domowe ksometykiMasz problemy z suchą skórą dłoni? Podamy tu kilka sposobów jak poprawić ich stan. System reklamy Test Bierzemy jeden ten owoc miksujemy i łączymy z żółtkiem oraz odrobina miodu. Taki miks nakładamy na dłonie, przykrywamy folią i zmywamy po 30 min. Pomocny będzie też jogurtowy okład. Kubeczek jogurtu naturalnego mieszamy z łyżeczką oliwy, smarujemy dłonie i zmywamy System reklamy Test to dopiero po 10 minutach. Przydatny będzie też płyn mleczny.

Więcej…