stopyStopy człowieka składają się z 26 kości które są połączone stawami i więzadłami. Analogicznie z pojawiającą się nadwagą nasze stopy są coraz bardziej narażone na uszkodzenie.

Analizując budowę stopy naukowcy doszli do wniosku że najbardziej narażony na obciążenia jest staw znajdujący się u nasady dużego palca. Największe obciążenie pojawia się podczas chodzenia w fazie podrywania nogi. Spora nadwaga powodująca obciążenie tego i innych stawów może na stałe zaburzyć poprawną mechanikę naszej stopy. W rezultacie tego podczas chodzenia może towarzyszyć nam nieprzyjemny ból. Może się zdążyć że posiadamy wadę naszych stóp nazwaną płaskostopiem. Ma to miejsce gdy nasza stopa zamiast stykać się z podłożem w trzech miejscach – rozpłaszcza się na nim. W takim momencie duży palec i pięta jest odkoślawiona. Stan taki prowadzi do bólu stóp, kręgosłupa a nawet głowy. Zmiany pogłębiają się coraz bardziej w rezultacie czego dochodzi nawet do zaburzenia krążenia w stopach. U dorosłych do płaskostoia dochodzi na skutek słabej wydolności mięśnia piszczelowego tylniego. Większą podatność na płaskostopie maja osoby otyłe, cukrzycy i cierpiący na nadciśnienie. Gy zauważymy u siebie niepokojące objawy musimy udać się do ortopedy. Jeśli choroba jest w początkowym stadiu i zmiany w stopach nie zaszły zbyt daleko może on zalecić stosowanie wkładek. Mają one te właściwość że korygują ustawienie stopy i likwidują płaskostopie. W niektórych przypadkach może okazać się potrzeba wykonania wkładek korygujących na specjalne zamówienie. W przypadkach gdy zmiany w stopach są już poważne może okazać się konieczne stosowanie leków przeciwzapalnych oraz czasowe unieruchomienie stopy. Czasem stosuje się też leczenie operacyjne podczas którego przywraca się naturalne ułożenie stopy. 

Wrastające paznokcie


PaznokcieDokuczają nam szczególnie przy chodzeniu. Do wrastania paznokcia dochodzi wtedy, gdy boczna płytka podwija się pod tak zwany wał paznokciowy, następnie rośnie i podrażnia skórę.

Więcej…

Piękno z witamin


Jest 13 podstawowych witamin, jednak lista ta jest sukcesywnie powiększana, przez naukowców, którzy odkrywają nowe ich odmiany. To dzięki niej nasza skóra jest jędrna i elastyczna.

Więcej…

Domowe sposoby na suchą skórę


Domowe ksometykiMasz problemy z suchą skórą dłoni? Podamy tu kilka sposobów jak poprawić ich stan. System reklamy Test Bierzemy jeden ten owoc miksujemy i łączymy z żółtkiem oraz odrobina miodu. Taki miks nakładamy na dłonie, przykrywamy folią i zmywamy po 30 min. Pomocny będzie też jogurtowy okład. Kubeczek jogurtu naturalnego mieszamy z łyżeczką oliwy, smarujemy dłonie i zmywamy System reklamy Test to dopiero po 10 minutach. Przydatny będzie też płyn mleczny.

Więcej…