staroscPo przejściu okresu przekwitania i ustaleniu się w pewnej nowej równowadze hormonalnej człowiek zmierza już prostą drogą do starości.

Ale droga ta może być różnie długa i różnie stromo opadać. Na ogół przyjmujemy, że starość zaczyna się po siedemdziesiątce, ale trzeba podkreślić, że granica ta dla różnych ludzi i dla różnych krajów może się bardzo przesuwać. Niektórzy już po sześćdziesiątce wykazują zmiany typowo starcze, które u innych mogą zjawiać się dopiero około dziewięćdziesiątki. Wśród populacji, w których długowieczność jest często spotykana, nawet niektórych stulatków trzeba by właściwie uważać za ludzi w „średnim wieku". Wiek kalendarzowy nie zawsze stanowi odpowiednie kryterium pozwalające określić wiek biologiczny, czyli istotną żywotność i wydolność ustroju. Toteż gerontolodzy starają się opracować tzw. wskaźniki wieku biologicznego, potrzebne w badaniach geriatrycznych. Podstawą tych testów jest zmienność cech i funkcji ustroju w miarę starzenia się, a więc zjawisko biomorfozy. Wielką przeszkodą jest jednak fakt, że „biomorfoza" różnych narządów i tkanek może przebiegać różnie, czyli że mogą one starzeć się z różną szybkością. Na przykład przy wcześniejszym starzeniu się skóry mamy zmarszczki i siwe włosy już w czterdziestym roku życia, podczas gdy narządy wewnętrzne są jeszcze młode i sprawne, a może być i na odwrót. Dlatego nie wystarczy opierać się na pojedynczych, jednostronnych badaniach czy obserwacjach — trzeba zawsze wykonać tych badań cały szereg, oceniając stan i wydolność wszystkich ważniejszych narządów. Za wskaźniki wieku biologicznego przyjmuje się wyniki badań lekarskich, klinicznych i laboratoryjnych. Trzeba jednak podkreślić, że stwierdzane w tych badaniach odchylenia i zmiany są Wynikiem nie tylko starzenia się, lecz również i chorób. Nie jest to więc ściśle biorąc wiek biologiczny, lecz po prostu stan organizmu. W praktyce jednak nie stanowi to różnicy. Tak czy inaczej mamy do czynienia z pewnym „stanem organizmu", który w miarę możliwości usiłujemy poprawić. 

Wrastające paznokcie


PaznokcieDokuczają nam szczególnie przy chodzeniu. Do wrastania paznokcia dochodzi wtedy, gdy boczna płytka podwija się pod tak zwany wał paznokciowy, następnie rośnie i podrażnia skórę.

Więcej…

Piękno z witamin


Jest 13 podstawowych witamin, jednak lista ta jest sukcesywnie powiększana, przez naukowców, którzy odkrywają nowe ich odmiany. To dzięki niej nasza skóra jest jędrna i elastyczna.

Więcej…

Domowe sposoby na suchą skórę


Domowe ksometykiMasz problemy z suchą skórą dłoni? Podamy tu kilka sposobów jak poprawić ich stan. System reklamy Test Bierzemy jeden ten owoc miksujemy i łączymy z żółtkiem oraz odrobina miodu. Taki miks nakładamy na dłonie, przykrywamy folią i zmywamy po 30 min. Pomocny będzie też jogurtowy okład. Kubeczek jogurtu naturalnego mieszamy z łyżeczką oliwy, smarujemy dłonie i zmywamy System reklamy Test to dopiero po 10 minutach. Przydatny będzie też płyn mleczny.

Więcej…